witamina k2

Zdrowie Twojego mężczyzny

21480Mój redakcyjny kolega, mężczyzna, napisał: „Czego z całą pewnością kobiety nie są w stanie zrozumieć, to chorego mężczyzny”. Sporo w tym prawdy, choć my kobiety zupełnie inaczej patrzymy na męskie chorowanie. Stało się ono tematem niezliczonych żartów i anegdot, i to nie tylko w damskim gronie.

W babskiej ocenie

Kiedy katar, kaszel, stan podgorączkowy urastają w męskich oczach do rangi katastrofy, kobiety najczęściej reagują zniecierpliwieniem. Ich zda- niem mężczyźni wyolbrzymiają swoje objawy, nie potrafią poradzić sobie z sytuacją choroby. – Kochanie, mam gorączkę! Aż 37! Ratuj! – słyszymy. Albo, omdlewającym głosem: –Słoń- ce, daj mi wody... Z takich sytuacji rodzi się mnogość złośliwych opisów i komentarzy. Dodatkowo sprzyja temu nasze wewnętrzne poczucie, że w podobnej sytuacji my, kobiety, potrafimy jeszcze zająć się domem, wyprawić dzieci do szkoły, ugotować obiad i tak dalej, i tak dalej. My

Syneczek mamusi

Nie bez powodu powstało określenie „maminsynek”, odnoszące się m.in. do mężczyzn przewrażliwionych na punkcie swojego zdrowia, nadmiernie myślących o sobie i niesamodzielnych. To skutek tradycyjnego wychowania, patriarchalnego modelu rodziny, w którym mężczyzna odgrywać ma rolę dominującą. Wychowaniem zajmują się jednak kobiety – babcie, matki i siostry troszczą się o chłopców w rodzinie, przyzwyczajając ich do tej troski i opieki. A potem w dorosłe życie wkraczają mężczyźni nieprzystosowani do radzenia sobie z problemami zdrowotnymi.

Chłopaki nie płaczą

Pomimo przemian obyczajowych i społecznych, ponad stuletniej wal- ki kobiet z systemem patriarchalnym, stereotypy te dalej są obecne w naszym życiu. Mężczyzna musi być pełen wigoru, twardy, silny i nie- zniszczalny („chłopaki nie płaczą”), kobieta zaś powinna być ekspertką od spraw zdrowia i opiekować się chorymi. Kiedy więc w męskim świecie nie ma miejsca na słabość czy nawet chwilową niesprawność, choroba staje się prawdziwym problemem. Często wiąże się z kryzysem poczucia własnej wartości i męskiej tożsamości. Pojawia się konflikt pomiędzy rolą mężczyzny a rolą chorego. Niebagatelne znaczenie ma też nieumiejętność mówienia o własnych dolegliwościach innym osobom. Być może dlatego rodzą się czasem nadmierne, nieadekwatne reakcje na złe samopoczucie.

Kobieta przewodniczka

Mężczyźni niejednokrotnie traktują chorobę jak katastrofę, a nie jak problem do rozwiązania. oczy- wiście nie chodzi tu tylko o grypę, ale o wszelkie schorzenia, także poważne. Nie chodzą do lekarza, niechętnie stosują leki, nie poddają się badaniom profilaktycznym. Gdy dbają o zdrowie, koncentrują się na sprawności fizycznej, sylwetce, uprawianiu sportu itp. I tu wkraczamy my, opiekunki i pielęgniarki, wysyłając po radę do farmaceuty, do lekarza, pilnując przyjmowania leków. Przejmujemy odpowiedzialność za zdrowie mężczyzn, wpisując swoje zachowania w utrwalony wzorzec.

Słaba płeć?

Wychowani według pewnych wzorców, często nieświadomie je powielamy. Tymczasem potrzebujemy odejścia od utrwalonych stereotypów. Te zmiany kulturowe już się dokonują, ulegają zatarciu granice pomiędzy zachowaniami uznawanymi za typowo męskie czy kobiece. A ponieważ według statystyk kobiety więcej chorują, ale żyją dłużej niż mężczyźni, ogromne znaczenie ma propagowanie wzorców profilaktyki prozdrowotnej właśnie wśród panów. Kiedy więc twojego partnera dopadnie choroba, wykaż się dużą dozą empatii. Bądź partnerką, a nie nianią. A potem wspólnie pomyślcie, jakie działania prozdrowotne podjąć dla was obojga

Kategorie:

Zdrowie

Zdjęcia:

Komentarze do artykułu Zdrowie Twojego mężczyzny:

Fajny artykuł :)
Monic
Dodadano w dniu:
22-01-2013
Podpis
Twój email Twój adres email nie będzie publikowany na stronie
Twój komentarz
Twój głos
Dodaj komentarz
Bivanol - Skuteczny i Bezpieczny
copyright by Zdro-Vita.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Aptus tworzenie stron www
infolinia
22 228 20 13
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się za darmo!
Doradca zakupów                               rozwiń zwiń Złóż zamówienie » Sprawdź status zamówienia »
Nie znalazłeś preparatu?
Nie wiesz co wybrać?
Szukasz informacji o preparacie?
Pozostaw nam kontakt. Odpowiemy »
Zamówienia telefoniczne:
222 282 013
801 007 517 w godz. 8.00-16.00 pn-pt
Zamówienia mailowe:
[email protected] całodobowo, 7 dni w tygodniu.
Informacja o złożonym zamówieniu:
22 228 2013 w godz. 9.00-16.00 pn-pt
[email protected]