Od pewnego czasu swoistym hitem w kosmetyce i medycynie estetycznej stał się płynny kolagen do picia. Według opinii ekspertów może on wpłynąć na poprawę stanu naszej skóry, włosów i paznokci, jak również przyczynić się do opóźnienia procesów starzenia, a nawet wspomóc nieco odbudowę mięśni po intensywnym treningu. Czy jednak jest to prawda? Czy warto suplementować kolagen, a jeśli tak, to w jakiej formie będzie on najbardziej wartościowy? Sprawdźmy, co na to mówią dostępne źródła!
Na początek - Czym właściwie jest kolagen i gdzie go znajdziemy?
Kolagen to białkowy składnik tkanek ludzkich i zwierzęcych. Odpowiada on za elastyczność i wytrzymałość przede wszystkim skóry, włosów, paznokci, stawów, chrząstek, ścięgien, mięśni i kości.
To właśnie dzięki kolagenowi są one odporne na rozciąganie i wiotczenie. Kolagen bierze czynny udział w gojeniu się ran i procesie naprawczym urazów. W organizmie człowieka stanowi on około 30% zawartości całego białka.
Ciekawostką jest fakt, że tkanki ludzkie zawierają około 28 różnych typów kolagenów, jednak najwięcej stanowi kolagen typu I (niemal 90%) oraz II i III.
Niestety z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada, co prowadzi do pogorszenia stanu tkanek, nie tylko skóry, ale także mięśni, kości i stawów.
- Kolagen typu I - występuje tkance podskórnej, skórze, kościach, ścięgnach, więzadłach, mięśniach, naczyniach krwionośnych i błonach śluzowych;
- Kolagen typu II - jest to główny składnik chrząstki stawowej, a także występuje w mięśniach, skórze i tkance łącznej;
- Kolagen typu III - występuje głównie w skórze, mięśniach i narządach wewnętrznych, jak również w naczyniach krwionośnych.
Co wpływa na naturalną produkcję kolagenu?
To, że kolagen występuje w nas naturalnie, oznacza nie co innego niż to, że nasz organizm potrafi go samodzielnie wytwarzać.
Powstaje on w naszych komórkach w wyniku syntezy aminokwasów, a przydatne w tym procesie bywają także witamina C i minerały, takie jak miedź czy cynk.
Szybko możemy dość do wniosku, że poziom kolagenu w dużej mierze zależny jest od właściwej diety. Aby naturalnie stymulować jego produkcję, powinniśmy wprowadzić do niej produkty bogate w takie składniki jak np. mięso, jaja, ryby, orzechy, nasiona czy owoce i warzywa zawierające witaminę C.
Czy warto dostarczać kolagen "z zewnątrz"?
Obecnie coraz trudniejsze staje się dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych wraz z dietą. Wynika to przede wszystkim ze sposobu hodowli zwierząt, uprawy warzyw i owoców, w dużej mierze polegającym na stosowaniu przyspieszaczy wzrostu, antybiotyków i GMO, jak również wysokiego stopnia przetworzenia zjadanych przez nas posiłków. Dlatego też nawet w pozornie zbilansowanej diecie może pojawić się niedobór kolagenu.
Regularne przyjmowanie kolagenu w formie suplementu może pomóc nam uzupełnić niedobory aminokwasów, niezbędnych do pobudzania naturalnych mechanizmów naszego organizmu i oczywiście syntezy kolagenu.
Skutki niedoboru kolagenu
Niedobory kolagenu mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, takich jak:
- utrata jędrności skóry, skłonność do zmarszczek,
- wypadanie włosów i łamliwość paznokci,
- przyspieszenie procesów starzenia,
- osłabienie tkanki łącznej, zwiększenie ryzyka dolegliwości bólowych mięśni i stawów,
- zwiększone ryzyko osteoporozy i złamań kości,
- problemy trawienne i zwiększone ryzyko chorób żołądka i jelit.
Przeciwwskazania do suplementacji kolagenu i możliwe skutki uboczne
Jak w przypadku każdego innego suplementu diety, picie kolagenu powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Co prawda nie zaobserwowano efektów ubocznych picia kolagenu u osób zdrowych, jednak warto zachować ostrożność, gdyż każdy organizm reaguje inaczej.
Przyjmowanie kolagenu odradza się kobietom w ciąży i karmiącym piersią, jak również osobom cierpiącym na zapalenie naczyń krwionośnych. Natomiast
bezwzględną konsultację powinny odbyć osoby stosujące na co dzień leki, alergicy, pacjenci cierpiący na choroby skóry i układu krążenia oraz o podłożu reumatoidalnym (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i autoimmunologicznym.
Skutki uboczne, które pojawiły się u małej grupy osób stosujących kolagen, to przede wszystkim osłabienie, bóle mięśni i stawów, problemy z prawidłowym wypróżnianiem czy nieprzyjemny posmak.
Mogą także występować lekkie reakcje alergiczne.
Jaki kolagen wybrać i jak go stosować?
Struktura białka kolagenowego ludzkiego różni się od białek zwierzęcych. Stąd też mogą one w organizmie człowieka być słaboprzyswajalne.
Natomiast za najlepszy kolagen uważa się pochodzenia rybiego, czyli tzw. kolagen morski. Można znaleźć go m.in. w dostępnym w naszym sklepie preparacie DuoLife Collagen.
Ten rodzaj kolagenu pozyskuje się najczęściej z łusek i skór ryb morskich. Dzięki zbliżonej budowie do kolagenu produkowanego naturalnie w naszym organizmie i niskiej masie cząsteczkowej może być wchłaniany znacznie lepiej niż inne produkty pochodzenia zwierzęcego (wieprzowe czy wołowe), zarówno suplementy jak również żelatyna.
Kolagen rybi bogaty jest w niezbędne aminokwasy, m.in. glicynę, alaninę, lizynę, prolinę, hydroksyprolinę czy kwas asparaginowy, które mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Co więcej, nie tylko dostarcza, ale i stymuluje produkcję kolagenu naturalnie w naszym ciele. Kolagen morski często stosowany jest w suplementach diety, kremach i innych produktach kosmetycznych, jako naturalny składnik mający na celu poprawę stanu skóry, włosów, paznokci oraz kości i stawów.
Płynny kolagen do picia - efekty stosowania kolagenu pochodzenia rybiego
Istnieją badania pokazujące, że systematyczne przyjmowanie kolagenu w formie peptydu przez 8 tygodni wpłynęło na lepsze nawilżenie skóry w grupie badanych kobiet (link do badań:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/) Panie wskazywały również takie efekty picia kolagenu, jak delikatne wygładzenie zmarszczek czy wpływ na częściowe zredukowanie cellulitu.
Właściwości preparatów kolagenowych przy regularnym stosowaniu
Suplementacja kolagenu może pomóc:
- poprawić kondycję i wygląd skóry, włosów i paznokci,
- wspierać efektywność procesów gojenia ran,
- opóźnić zmiany związane z procesami starzenia organizmu,
- wesprzeć prawidłowe działanie układu krwionośnego,
- wspomóc układ trawienny,
- łagodzić skutki osteoporozy,
- wzmocnić krążenie w naczyniach krwionośnych skóry,
- wzmocnić odporność skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, zanieczyszczenia, bakterie).
Regularna suplementacja kolagenu rybiego może być szczególnie ważna dla osób starszych, osób prowadzących aktywny tryb życia oraz dla osób z chorobami stawów i skóry.
Kolagen do picia - zalety stosowania - Podsumowanie
Kolagen to substancja naturalnie występująca w naszym ciele, będąca jednym z głównych składników tkanki łącznej. Niestety z powodu wieku oraz niedoborów w diecie jego produkcja może znacznie zwolnić. Efektem tego są m.in. przyspieszone procesy starzenia czy problemy z kośćmi i stawami. W takim przypadku warto zdecydować się na suplementację kolagenu. Najlepiej sprawdzi się kolagen do picia w formie łatwoprzyswajalnych peptydów.
Kolagen rybi to naturalny suplement diety, który może przynieść wiele korzyści dla zdrowia człowieka. Wysokie stężenie aminokwasów, zwłaszcza glicyny, wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Kolagen rybi przyczynia się również do regeneracji tkanki łącznej, co może przynieść ulgę osobom cierpiącym na choroby stawów oraz poprawić elastyczność i wytrzymałość kości i mięśni.
Regularne stosowanie kolagenu rybiego może pomóc zmniejszyć ból stawów, poprawić zdrowie skóry i włosów oraz zwalczać zmarszczki. Dlatego suplementacja kolagenem rybim jest szczególnie ważna dla osób starszych, miłośników aktywnego trybu życia oraz osób ze schorzeniami stawów i skóry. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji kolagenem.