Traumon, 100 mg/g, żel
Traumon to lek w formie żelu, którego substancją czynną jest Etofenamat (Etofenamatum) należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Wskazania do stosowania:
Tępe urazy, takie jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewekścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony), zapalenie nadkłykci.
Składniki:
1 g żelu zawiera 100 mg etofenamatu; substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 g żelu zawiera 30 mg glikolu
propylenowego (E 1520);
Przeciwwskazania:
Leku Traumon nie należy stosować:
w przypadku nadwrażliwości na etofenamat, kwas flufenamowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którąkolwieksubstancję pomocniczą leku;
w trzecim trymestrze ciąży; u dzieci i młodzieży, ze względu na niewystarczające dane kliniczne w tych grupach pacjentów.
Ciąża i karmienie piersią:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dozwolone jest stosowanie leku Traumon w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, jednak wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zabronione jest stosowanie żelu w trakcie trzeciego trymestru.
Kobiety karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania produktu leczniczego oraz nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Nie należy aplikować żelu w okolicach piersi.
Lek Traumon, żel a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie stwierdzono występowania żadnych interakcji, jeżeli lek Traumon jest stosowany zgodnie z zaleceniami.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Do niezbyt często występujących działań niepożądanych (występujących u mniej niż 1 na 100 pacjentów) są rumień i pieczenie skóry.
Bardzo rzadko (mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów) wystąpić może zapalenie skóry np. silny świąd, wysypka, obrzęk, wysypka pęcherzowa.
Z częstością nieznaną zgłaszano reakcje fotouczuleniowe, nadwrażliwość (niespecyficzną reakcję alergiczną i anafilaksję, zwiększoną reaktywność układu oddechowego prowadzącą do astmy, nasilenie astmy, skurczu oskrzeli lub duszności), różne zaburzenia skóry, w tym wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, rzadziej złuszczające i pęcherzowe zmiany skórne (włączając martwicę naskórka i rumień wielopostaciowy).
Podmiot odpowiedzialny:
Mylan Healthcare Sp. z o.o.
02-676 Warszawa