Wiele osób boryka się z problem łupieżu, który może być naprawdę irytujący i niekomfortowy. Większość ludzi doświadcza go sporadycznie, raz na jakiś czas, ale niektórzy mają go tak często, że uważają go za stałą przypadłość. Na szczęście, łupież jest dolegliwością, którą można wyleczyć.
Szampony przeciwłupieżowe są jednym z najczęściej używanych produktów przez osoby borykające się z tym problemem. Szampony te działają poprzez zmniejszenie ilości sebum produkowanego przez gruczoły łojowe skóry głowy i zapobieganie przerostowi grzyba zwanego Malassezia.
Co to jest łupież?
Łupież to łojotokowa
choroba skóry głowy, który powoduje nadmierne swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry i przetłuszczanie się włosów. Jest on spowodowany przerostem grzybów Malassezia i zwiększonym poziomem sebum na skórze głowy. Większość szamponów przeciwłupieżowych działa poprzez zwalczanie grzybów i zmniejszanie poziomu łoju produkowanego przez gruczoły łojowe skóry głowy.
Swędzenie i zaczerwienienie to najczęstsze objawy łupieżu. Jednak w wyniku łupieżu może pojawić się również łuszcząca się skóra. Łupież jest oznaką braku równowagi w mikrobiomie skóry głowy, spowodowanej namnażaniem się wyżej wspomnianych grzybów.
Wszystkie te objawy sprawiają, że włosy wyglądają nieatrakcyjne, a osoby z tym problemem odczuwają dyskomfort.
Rodzaje łupieżu - łupież tłusty i łupież suchy
Aby dobrać odpowiedni sposób leczenia oraz kosmetyki, należy prawidłowo rozpoznać rodzaj łupieżu. Na podstawie głównych objawów możemy wyróżnić dwa typy łupieżu:
- Łupież suchy - w tym przypadku skóra głowy jest sucha i ściągnięta, a łupież ma postać białego pudru. W trakcie nasilenia objawów, na głowie mogą pojawić się biała nawarstwione strupki. Najczęstsze obszary skóry głowy dotknięte tym typem łupieżu to przednia część skóry głowy, wierzchołek skóry głowy i potylica.
- Łupież tłusty, łojotokowy - głównym objawem jest nadmierne przetłuszczanie się i uporczywe swędzenie skóry głowy. Dodatkowo mogą pojawić się żołte, warstwowe strupy. Czasami ten typ łupieżu bywa mylony z łojotokowym zapaleniem skóry.
- Łupież pstry - to grzybica skóry, który objawia się łuszczącymi plamami na klatce piersiowej, głowie na dekolcie, brzuchu i plecach. Głównymi przyczynami schorzenia jest nadmierna potliwość i wzmożona produkcja łoju.
Szampon przeciwłupieżowy - składniki
Istnieje tak wiele szamponów przeciwłupieżowych na rynku, że wybór najlepszego z nich może być trudnym zadaniem. Dostępne produkty różnią się składnikami, skutecznością i siłą działania oraz ceną itp. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi składnikami, jakie zawierają szampony i emulsje przeciwłupieżowe i dobrać je adekwatnie do naszych dolegliwości. Większość szamponów przeciwłupieżowych zawiera jeden lub więcej składników, które pomagają w walce z łupieżem.
Ketokonazol - jest jednym z najczęściej stosowanych środków przeciwgrzybicznych w leczeniu łupieżu. Posiada silne właściwości przeciwgrzybiczne, które zapobiegają przerostowi grzybów na skórze głowy. Posiada również łagodne właściwości przeciwzapalne i przeciwłojotokowe. Składnik ten stosowany jest również przy łojotokowym zapaleniu skóry.
Flutrimazol - lek o działaniu przeciwgrzybicznym, ingeruje w błonę komórkową grzybów. Zalecany w leczeniu grzybicy i łupieżu pstrego. Najczęściej stosowany jest w formie kemu lub żelu.
Kwas salicylowy - obecny jest w wielu szamponach przeciwłupieżowych. Ma zdolność do rozluźniania łusek skóry głowy i rozpuszczania wiązań między gruczołem łojowym a grzybem. Posiada również właściwości przeciwzapalne, które pomagają w redukcji zaczerwienienia i stanu zapalnego. Tym samym pomaga w leczeniu objawów łupieżu takich jak świąd i łuszczenie.
Siarczek selenu - wpływa łagodząco na skórę głowy, hamuje nadmierne złuszczanie i zaczerwienie, przez co zmniejsza uczucie swędzenia. Nie należy go stosować przy stanach zapalnych.
Kwas glikolowy - szampony na bazie tego kwasu stosowane są na atopową skórę głowy oraz w przypadku zapalenia łojotokowego. Składnik ten hamuje również nadmierny łojotok i powstawanie łupieżu.
Olejek z drzewa herbacianego - jest jednym z najczęściej stosowanych składników szamponów przeciwłupieżowych. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które pomagają w zmniejszeniu poziomu drożdżaków. Posiada również właściwości przeciwzapalne, które łagodzą podrażnienia i redukują swędzenie głowy.
Środki antybiotyczne - niektóre szampony przeciwłupieżowe mają właściwości antybiotykowe, które pomagają w redukcji łupieżu poprzez zabijanie mikrobów obecnych w skórze głowy. Dlatego są one dobrym rozwiązaniem, jeśli masz do czynienia z uporczywą infekcją skóry głowy.
Pielęgnacja włosów z łupieżem
Prawidłowa kondycja włosów i skóry głowy zależy przede wszystkim od właściwej pielęgnacji włosów. Upewnij się, że szampon przeciwłupieżowy, który kupujesz jest zgodny z Twoim typem łupieżu i strukturą włosów.
Odpowiedni preparat na łupież w połączeniu z prawidłową pielęgnacją pozwoli szybciej pozbyć się przykrego problemu, jakim jest łupież.
Szukając szamponu przeciwłupieżowego, wybieraj produkty zawierające substancje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Aby uzyskać dobre efekty, musisz stosować przeciwłupieżowy szampon regularnie i w prawidłowy sposób. Tylko wtedy zminimalizujesz oznaki łupieżu oraz zapobiegniesz kolejnym nawrotom łupieżu.
Jeśli dokucza Ci łupież suchy, powinieneś zadbać o nawilżenie skóry głowy. Świetnie sprawdzą się tu delikatne szampony nawilżające o działaniu łagodzącym w połączeniu z szamponem przeciwłupieżowym.
Na łupież tłusty najczęściej stosuje się szampon przeciwłupieżowy o działaniu przeciwgrzybiczym. Regularne stosowanie szamponów przeciwłupieżowych pozwala zmniejszyć nadmierne złuszczanie się naskórka. Wskazane jest tutaj używanie szamponów do włosów przetłuszczających się.
Ważną kwestią jest mycie włosów. Szampon, po nałożeniu należy delikatnie wmasować we włosy, a po pojawieniu się piany zostawić na kilka minut na włosach. Należy dbać o to, aby dokładnie wypłukać włosy i skórę głowy po zastosowaniu szamponu na łupież.
W trakcie leczenia łupieżu należy zrezygnować również z nadmiernego stosowania kosmetyków do stylizacji włosów, jak lakiery czy żele. Mogą one nasilać objawy łupieżu.
Zdro-Vita - szampony przeciwłupieżowe
Łupież może być naprawdę denerwujący i niewygodny, może nawet powodować silny dyskomfort i obniżać samopoczucie. Na szczęście, łupież jest dolegliwością uleczalną i przy zastosowaniu odpowiednich środków możesz szybko zminimalizować jego objawy. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednio dopasowane
kosmetyki do pielęgnacji włosów.
W ofercie naszej apteki znajdziesz preparaty na łupież o różnorodnym składzie i w dogodnych pojemnościach. Dzięki nim możesz pozbyć się uciążliwych objawów i mieć lśniące włosy. Wybierz skuteczny szampon przeciwłupieżowy i pożegnaj się z łupieżem. Nasza apteka gwarantuje szybką realizację zamówień oraz wygodne formy wysyłki. Możesz odebrać swoje zamówienie w dogodnym dla Ciebie punkcie odbioru lub wybrać opcję dostawy przez kuriera. Sprawdź sam już dziś!
Zwiń opis