Światło słoneczne ma niezwykle istotny wpływ na sposób funkcjonowania i zdrowie ludzkiego organizmu.
Niestety w okresie jesienno - zimowym doświadczamy niedoborów światła słonecznego, które zastępujemy sztucznym jasnym światłem żarówek. Nie mają one jednak pozytywnego wpływu na ludzki organizm.
Brak światła słonecznego zaburza nasze wewnętrzne rytmy biologiczne, powoduje zakłócenie cyklu snu i czuwania oraz zaburzenia samopoczucia, a
sztuczne źródła światła wywołują zaburzenia snu. Dobroczynny wpływ światła jest tak istotny, że pozbawieni go, możemy zacząć odczuwać objawy depresji.
W galerii produktów naszej apteki internetowej znajdą Państwo
lampy antydepresyjne służące do uzupełniania niedoboru światła słonecznego. Można je stosować w regulowaniu dobowego rytmu snu oraz w przypadku pierwszych objawów jesienno - zimowego obniżenia nastroju. Zastosowano w nich filtry eliminujące zakres promieniowania ultrafioletowego, mogą je więc stosować osoby z uczuleniem na światło UV.
Jak działa lampa antydepresyjna?
Wśród wielu metod leczenia depresji sezonowej swoje miejsce ma leczenie światłem z użyciem lamp antydepresyjnych. Lampa antydepresyjna, określana jako lampa lecznicza, to urządzenie służące do tak zwanej
fototerapii, która polega na codziennym naświetlaniu przez jasne światło lampy. Znajduje zastosowanie w przypadkach, gdy problemy danego pacjenta spowodowane są niedoborem naturalnego światła. Urządzenie ustawione w pomieszczeniu emituje światło, które ma za zadanie hamować proces wydzielania melatoniny i pobudzać wydzielanie serotoniny. Założeniem stosowania fototerapii jest więc regulacja dobowego cyklu organizmu, rozregulowanego z powodu braku światła.
Co ważne, lampy antydepresyjne nie emitują promieniowania ultrafioletowego, więc terapia nie powoduje skutków ubocznych - niebezpieczeństwa oparzenia skóry typowego dla korzystania z promieni słonecznych. Producent określa, że naświetlanie należy rozpocząć
niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych symptomów obniżenia nastroju bądź depresji, którym można też zapobiec przy odpowiednio wczesnym zastosowaniu terapii. Dobowa sesja naświetlania powinna trwać od 30 minut do 2 godzin. Zauważalne efekty terapii światłem deklarują pacjenci stosujący lampy o natężeniu powyżej 2500 lx.
Regularne stosowanie światłolecznictwa może wspierać łagodzenie takich problemów, jak zaburzenia snu spowodowane porą jesienno - zimową i depresją, opóźnieniem pory zasypiania, pracą w systemie zmianowym czy szybkiej zmianie stref czasowych. Kolejnym z proponowanych przez producentów wskazań są też objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz uczucie smutku i lęk.
Lampy do fototerapii znajdują zastosowanie w skandynawskich ośrodkach zdrowia, na lotniskach i wielu biurach. W Niemczech stosuje się je w licznych szpitalach, uzdrowiskach i klinikach, natomiast we Francji fototerapia uważana jest za jeden ze sposobów na podwyższenie nastroju. Teraz także w Polsce urządzenia te stały się łatwo dostępne.
Przeciwwskazania i środki ostrożności - lecznicze światło nie może być stosowane u osób ze schorzeniami narządu wzroku (m.in. choroby soczewki), przez osoby leczone preparatami farmakologicznymi powodującymi nadwrażliwość na światło (np. preparaty litu), w przypadkach wystąpienia migreny lub nadpobudliwości nerwowej. W przypadku odczuwania suchości gałek ocznych należy zakraplać je kroplami roztworu soli fizjologicznej. Jeśli wystąpią objawy niepożądane, np. podrażnienie oczu lub ból głowy, zaleca się zwiększenie odległości od lampy antydepresyjnej i skrócenie czasu naświetlania.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami naszych lamp antydepresyjnych i do składania zamówień.
Zwiń opis