witamina k2

Hormon decydujący o Twojej płodności

To pierwszy skrzypek w orkiestrze hormonów, której gra prowadzi do cudownego finału: narodzin dziecka. Prolaktyna jest bardzo ważnym biochemicznym posłańcem delegowanym przez mózg. Roznosi informacje o niezwykłym znaczeniu dla powstania nowego życia. Dzięki przekazywanym przez nią poleceniom jajeczko, gdy spotka się z plemnikiem, sadowi się w brzuchu kobiety.

Prolaktyna doprowadza bowiem do powstania ciałka żółtego i wytwarzania podtrzymującego ciążę progesteronu.

Potem, kiedy dziecko się już urodzi, dba o to, by mama miała dla niego mleko. Zresztą dzięki pro- laktynie kobieta w ogóle ma piersi, a w nich gruczoły mleczne.
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzny, bo organizmy panów też produkują ten mleczny hormon, co dla wielu mężczyzn jest zaskoczeniem. W organizmie kobiety nadmiar prolaktyny blokuje owulację oraz uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka w macicy i utrzymanie ciąży. U mężczyzny powoduje spadek jakości nasienia. Jeśli podejrzewamy, że możemy mieć problemy z poziomem prolaktyny, należy udać się do endokrynologa lub ginekologa-endokrynologa.
Objawy podwyższonego poziomu prolaktyny

U kobiety symptomem, który powinien skłonić lekarza do zlecenia badania stężenia tego hormonu we krwi, są nieregularne miesiączki. Zarówno bardzo krótkie cykle, jak i przedłużające się, trwające powyżej 40 dni, oraz zanik miesiączki (oczy- wiście, jeśli nie jest związany z ciążą). Symptomem zbyt wysokiego poziomu tego hormonu może być również mlekotok, czyli wyciek z brodawek cieczy podobnej do rozcieńczonego mleka lub przezroczystej wydzieliny. Nadmiar prolaktyny często też objawia się trądzikiem, nadmiernym owłosieniem, spadkiem libido, drażliwością i nastrojami depresyjnymiDlaczego wzrasta nam poziom prolaktyny?

Przyczyną wcale nie musi być choroba. Bardzo silnym fizjologicznym czynnikiem podnoszącym produkcję prolaktyny jest stres. Ma takie znaczenie, że podczas pobierania krwi do oznaczenia tego hormonu, po umieszczeniu wenflonu w żyle czeka się pół godziny, by minął stres związany z wkłuciem igły, i dopiero wtedy próbka krwi jest odpowiednia! Może więc się zdarzyć, że wystarczy zmiana trybu życia i nauczenie się lepszego radzenia sobie z napięciami, a poziom prolaktyny znacznie spadnie. Podobnie może działać zmiana diety – produkcję hormonu zwiększa zjadanie dużej ilości węglowodanów. Aż strach pomyśleć, ile osób żyjących w stresie i zajadających go słodyczami niepotrzebnie podnosi poziom prolaktyny w organizmie! Niewiele kobiet wie zapewne, że stężenie tego hormonu może podskoczyć także, jeśli nie nosimy biustonosza. Prolaktyna wydziela się w większych ilościach pod wpływem stałego drażnienia brodawek piersi. Jej poziom podskakuje także po stosunku seksualnym, dużym wysiłku fizycznym oraz w wyniku stosowania używek: alkoholu i narkotyków, np. amfetaminy.
I co dalej?


Zwiększone stężenie tego hormonu nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem zaburzeń. Teraz do lekarza należy odkrycie przyczyn, które powodują zbyt dużą ilość prolaktyny. Idziemy więc z wynikami do endokrynologa, który prowadzi szczegółowy wywiad i zleca kolejne badania, które wyjaśnią, skąd u nas nadmiar prolaktyny. Gdy bierzemy leki, które podnoszą poziom hormonu płodności – trzeba będzie zmodyfikować terapię naszej choroby lub rozpocząć farmakolo- giczne obniżanie poziomu prolaktyny. Jeżeli jednocześnie wykonaliśmy badanie TSH, które wskazuje na niedoczynność tarczycy – sprawa jest jasna. Czasem jednak potrzebna będzie konsultacja z hepatologiem lub nefrologiem, jeśli problem rodzi się w wątrobie lub nerkach.

Tagi:

Prolaktyna problemy z zajściem w ciąże

Kategorie:

Zdrowie Ciąża i karmienie piersią

Zdjęcia:

Komentarze do artykułu Hormon decydujący o Twojej płodności:

Merytoryczny, dobrze napisany. Bardzo dziękuje za pomoc!
Maria
Dodadano w dniu:
09-03-2013
Podpis
Twój email Twój adres email nie będzie publikowany na stronie
Twój komentarz
Twój głos
Dodaj komentarz
Bivanol - Skuteczny i Bezpieczny
copyright by Zdro-Vita.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Aptus tworzenie stron www
infolinia
22 228 20 13
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się za darmo!
Doradca zakupów                               rozwiń zwiń Złóż zamówienie » Sprawdź status zamówienia »
Nie znalazłeś preparatu?
Nie wiesz co wybrać?
Szukasz informacji o preparacie?
Pozostaw nam kontakt. Odpowiemy »
Zamówienia telefoniczne:
222 282 013
801 007 517 w godz. 8.00-16.00 pn-pt
Zamówienia mailowe:
[email protected] całodobowo, 7 dni w tygodniu.
Informacja o złożonym zamówieniu:
22 228 2013 w godz. 9.00-16.00 pn-pt
[email protected]