Działanie:
Lek wykazuje działanie pobudzające wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Reguluje także częstość wypróżnień.
Wskazania:
Lek stosuje się w niestrawności z uczuciem pełności w jamie brzusznej, zaburzeniach wydzielania żółci i soku żołądkowego, w lekkich skurczowych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Tradycyjnie w regulacji częstości wypróżnień (w łagodnych zaparciach związanych ze zmianą diety, miejsca pobytu).
Skład:
Substancjami czynnymi są: wyciąg suchy z Aloe ferox Miller (alona przylądkowa) DER 2:1 (rozpuszczalnik ekstrakcyjny: woda oczyszczona) oraz boldyna (Boldinum).
1 tabletka zawiera 23,6 mg wyciągu z alony przylądkowej oraz 1 mg boldyny oraz 3,6-4,4 mg pochodnych hydroksyantracenu w przeliczeniu na barbaloinę.
Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, sacharoza, guma arabska, glicerol, talk, magnezu stearynian.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku przy nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu, marskości wątroby, niedrożności dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, zwężeniu przewodu pokarmowego, atonii jelit (zanik prawidłowego napięcia mięśni gładkich), zapaleniu wyrostka robaczkowego, chorobach zapalnych jelita grubego (np. choroba Cronha, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), bólach brzucha z nieznanych przyczyn, niewydolności nerek, biegunce, zaburzeniach równowagi wodno-elektrolitowej.
Dawkowanie:
Jako preparat żółciopędny i pobudzający wydzielanie soków żołądkowych: dorosłym doustnie 3 razy dziennic po 1 tabletce, dzieciom powyżej 12 roku życia i osobom w podeszłym wieku od I do 2 tabletek dziennie. Jako łagodny środek regulujący wypróżnienia od 1 do 3 tabletek jednorazowo, wieczorem.
Działania niepożądane:
Zwykle nie obserwuje się działań niepożądanych. Sporadycznie mogą wystąpić wymioty, biegunka, hipokaliemia (obniżenie poziomu potasu), kolka żółciowa oraz reakcje alergiczne na składniki preparatu. Przy wystąpieniu objawów niepożądanych należy lek odstawić. W rzadkich przypadkach może dojść do zmiany zabarwienia moczu. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
Interakcje:
W dużych dawkach w skojarzeniu z lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami i korzeniem lukrecji potencjalnie może powodować hipokaliemię (obniżenie poziomu potasu). Nie zaleca się też jednoczesnego stosowania z lekami przeciwarytmicznymi oraz lekami przeczyszczającymi.<br />
Uwagi:
Zachować szczególną ostrożność stosując Boldaloin, gdyż:
Ze względu na możliwość osłabienia perystaltyki jelit przy długotrwałym stosowaniu, nie zaleca się stosowania produktu bez porady lekarskiej dłużej niż 7 do 10 dni.
W przypadku kamicy żółciowej lek stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem
Ostrożnie stosować w skojarzeniu z lekami moczopędnymi.
Unikać stosowania leku podczas miesiączki.
Stosowanie leku Boldaloin u dzieci:
Boldaloinu nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.
Ciąża i karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i laktacji. Ewentualne stosowanie preparatu dopuszczone jest jedynie za zgodą lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku Boldaloin na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.