Zapalenie stawów jest grupą chorób, która prowadzi do stanu zapalnego chrząstki stawowej, a to z kolei jest przyczyną jej uszkodzenia i zniekształcenia. To wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości, których objawami są obrzęk, ból i ograniczenie ruchów. Rodzajów zapalenia stawów istnieje ponad 100, jednak występujących najczęściej wyróżnia się tylko kilka. Mimo różnorodności typów tego schorzenia, sposoby leczenia poszczególnych rodzajów niewiele od siebie odbiegają.
Czym jest zapalenie stawów? Jakie są jego najpopularniejsze rodzaje? Czym objawia się to schorzenie? Jakie sposoby leczenia są najefektywniejsze? Wszystkie odpowiedzi na te pytania zawarte zostały w poniższym artykule –
czytaj dalej!Zapalenie stawów – co to?
Zapalenie stawów jest chorobą, która polega na wystąpieniu stanu zapalnego jednego lub kilku stawów. Stan zapalny jest naturalną reakcją obronną organizmu na urazy (np. złamania, skręcenia), infekcje wirusowe lub bakteryjne czy po prostu zużywanie się stawów z wiekiem. Długotrwałe zapalenie chrząstki stawowej prowadzi do jej uszkodzenia i zniekształcenia, przez co pojawiają się ograniczenia ruchomości stawów.
Jakie są objawy zapalenia stawów?
Zapalenie stawów jest dokuczliwą chorobą. Wśród jej objawów
występują ból, obrzęk i sztywność stawów (szczególnie rano), poszerzenie ich obrysów, ograniczenie ruchomości, zaczerwienienie skóry nad chorym stawem i większa jej ciepłota. Niekiedy przy zapaleniu stawów dochodzi również do zajęcia innych narządów.
Rodzaje zapalenia stawów
Istnieje
ponad 100 rodzajów zapalenia stawów, jednakże tych, które występują najczęściej, wyróżnia się tylko kilka.
Przyczyny ich występowania nie są całkowicie jasne, jednak zakłada się, że większość z nich jest chorobami autoimmunologicznymi (powstałymi w wyniku autoagresji organizmu).
Choroba zwyrodnieniowa stawów
ChZS jest jedną z chorób, powodujących najcięższe kalectwo. To najpopularniejszy rodzaj zapalenia stawów. Powodowana jest zaburzeniem ilości i jakości chrząstki stawowej. To przewlekłe schorzenie prowadzące do degradacji wszystkich tkanek stawu: chrząstka stawowa staje się wraz z rozwojem choroby coraz twardsza, cieńsza i traci elastyczność, torebka stawowa i więzadła okołostawowe stają się pogrubione i coraz mniej elastyczne, w nasadach kości tworzą się torbiele, a na granicy chrząstki i kości powstają osteofity (narośla kostne). Pierwsze objawy pojawiają się przeważnie między 40. i 60. rokiem życia.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Jest to drugi z kolei najpopularniejszy typ. Pierwsze objawy
reumatoidalnego zapalenia stawów pojawiają się między 40. a 55. rokiem życia, w większości przypadków u kobiet. Choć przyczyny schorzenia nie są do końca znane, znaczna rola przypisywana jest autoagresji organizmu i czynnikom genetycznym.
RZS charakteryzuje się nieswoistym zapaleniem stawów symetrycznych rąk i stóp (ale także dużych stawów np. biodrowych czy kolanowych, jednak zdecydowanie rzadziej). Oprócz objawów typowych dla zapalenia stawów występują także tak zwane guzki reumatoidalne nad stawami (najczęściej w okolicach łokci). W przypadku RZS szczególnie charakterystyczne jest zwyrodnienie palców i tworzenie się tzw. “łabędzich szyi”, które niemalże całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie - chory ma trudności w chwytaniu niewielkich przedmiotów w dłonie (np. długopisu).
Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów
Inaczej młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, jest to przewlekła choroba tkanki łącznej, która może spowodować uszkodzenia nie tylko stawów, ale także mięśni, skóry, kości, ścięgien czy nawet oczu, płuc, przewodu pokarmowego, serca i naczyń krwionośnych. Ten rodzaj zapalenia stawów występuje przed 16. rokiem życia i jest najczęstszym rodzajem zapalnych chorób reumatycznych u dzieci. Czas trwania zapalenia wynosi 6 tygodni lub dłużej. W konsekwencji choroby możliwe są zaburzenia wzrastania organizmu, wystąpienie w dorosłości RZS oraz niepełnosprawności ze zwyrodnieniami wielostawowymi, a także skrócenie długości życia.
Dna moczanowa (skaza moczanowa, artretyzm, podagra)
To schorzenie, którego przyczyną jest kwas moczowy wytrącający się w formie kryształków szczawianu wapnia w płynie stawowym. Kryształki te powodują podrażnienie struktury stawowej, co prowadzi do stanu zapalnego. Napad tej przypadłości występuje przeważnie po obfitym i tłustym posiłku lub spożyciu alkoholu i rozwija się w przeciągu kilku godzin. Charakterystycznymi objawami
dny moczanowej są: silny ból, zaczerwienienie, ocieplenie i ograniczenie ruchów jednego stawu (często jest to staw dużego palca u nogi, jednak choroba może zlokalizować się w każdym stawie). Ponadto wysokie stężenie kwasu moczowego w krwi ma niekorzystny wpływ na układ krwionośny i wiąże się z ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Toczeń rumieniowaty
Toczeń rumieniowaty układowy lub w formie izolowanej jest zapalną chorobą tkanki łącznej, podczas której uszkodzeniu ulega wiele narządów i tkanek, m.in. stawy, skóra, nerki, serce i naczynia krwionośne oraz obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Przyczyny choroby nie są znane. Schorzenie często dotyka młodych osób i często nie objawia się od razu - często zostaje zdiagnozowana dopiero po kilku latach. Opóźnione wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia przyczynia się do pogorszenia jakości, a nawet zagrożenia życia pacjenta.
Spondyloartropatie (SpA)
Są to zapalenia stawów zajmujące stawy kręgosłupa. Występuje najczęściej po 40. roku życia. Charakterystycznymi objawami są bóle kręgosłupa i pleców pojawiające się w nocy i w ciągu dnia oraz poprawa po wstaniu z łóżka lub ćwiczeniach, a jej brak po odpoczynku. W przebiegu tych chorób mogą tworzyć się osteofity.
Wśród spondyloartropatii wyróżniane są:- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK - choroba trzonów kręgów dotykająca najczęsciej młodych mężczyzn, choroba Bechterewa),
- reaktywne zapalenie stawów,
- łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS),
- zapalenie stawów, które towarzyszy nieswoistym chorobom zapalnym jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Septyczne zapalenie stawów
Jest przewlekłym lub ostrym zapaleniem stawów, które powstaje, gdy do błony maziowej dostaną się drobnoustroje.
Zapalenie spowodowane infekcją
Powstaje jako powikłanie po infekcji. Najczęściej występującymi stanami zapalnymi po infekcji są gorączka reumatyczna (po anginie) i choroba z Lyme (borelioza). Problemy ze stawami często występują również po infekcjach wirusowych u małych dzieci.

Zapalenie stawów - leczenie
Leczenie zapalenia stawów niestety nie jest zabiegiem ani łatwym, ani krótkotrwałym. Często samo znalezienie najodpowiedniejszej metody leczenia jest już czasochłonne. Najlepiej oczywiście zaczerpnąć w tej kwestii
porady specjalisty – lekarz przeprowadzi badania, określi rodzaj i stopień zaawansowania metody oraz dobierze najlepszy sposób na zatrzymanie lub spowolnienie postępowania choroby.
Niestety nieznana jest jeszcze metoda, której efektem byłoby całkowite zniknięcie zapalenia stawów - leczenie ma na celu przedłużenie sprawności ruchowej pacjenta poprzez zahamowanie rozwoju choroby, zapobiegnięciu kolejnym uszkodzeniom i zmniejszeniu odczuwanego bólu. Oczywiście przebieg choroby u każdego jest inny. Przy łagodnym stadium zapalenia mogą wystarczyć samo stosowanie odpowiedniego żelu, a w bardzo ciężkich przypadkach konieczne może być nawet zastosowanie sterydów, jednak niesie to za sobą skutki uboczne. Najlepszą formą jest leczenie biologiczne, czyli z wykorzystaniem leków produkowanych z zastosowaniem metody biologicznej inżynierii molekularnej, których mechanizm działania jest precyzyjny i skuteczny w hamowaniu rozwoju choroby.
Szukając sposobu na zahamowanie zapalenia stawów i zniwelowanie jego objawów, należy zwracać uwagę na składy leków – najlepszym rozwiązaniem są te, które zawierają
tylko składniki naturalne. Wśród naturalnych składników świetnie sprawdzających się w walce z zapaleniem stawów są m.in. małże nowozelandzkie, które zawarte zostały w preparacie
Bivanol – w pełni naturalnej innowacji w minimalizowaniu dolegliwości w obrębie stawów.
Oczywiście nie bez znaczenia jest również
odpowiednia aktywność fizyczna. Ćwiczenia dobrane przez rehabilitanta mogą pomóc poprawić ruchomość stawów, złagodzić ból i wzmocnić mięśnie.

Podsumowanie
Zapalenie stawów to poważna dolegliwość i nie należy jej lekceważyć, bo może prowadzić do poważnych komplikacji – nawet ciężkiego kalectwa lub w najgorszym wypadku przedwczesnego zgonu. Odpowiednie leczenie oraz wykonywanie aktywności fizycznej może w znacznym stopniu pomóc w walce z zapaleniem stawów, zahamować jego rozwój i zachować dłużej sprawne stawy. Znaczące są również utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednia dieta, np. niektóre badania potwierdzają korzystny wpływ diety śródziemnomorskiej na ograniczenie zmian zapalnych w stawach.