Pojawienie się na skórze łuskowatych, swędzących i wypukłych zmian może oznaczać łuszczycę skóry głowy. Łuszczyca jest uciążliwą, przewlekłą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznym, która dotyczy aż 2% populacji europejskiej. Odpowiednio zdiagnozowana i leczona może przejść w stan bezobjawowy.Czym jest łuszczyca głowy, jakie objawy są dla niej charakterystyczne? W jaki sposób przebiega proces diagnostyczny i jakie farmaceutyki stosuje się w leczeniu?
Przyczyny łuszczycy skóry głowy
Łuszczyca głowy zaliczana jest do chorób o podłożu genetycznym - za tą klasyfikacją przemawia jej
udokumentowane występowanie rodzinne. Okazuje się bowiem, że u dzieci obojga chorujących rodziców ryzyko zachorowania wynosi aż 70%. Należy jednak pamiętać, że u dzieci łuszczyca diagnozowana jest raczej rzadko - zwykle daje objawy dopiero w wieku późniejszym.
Podłoże genetyczne to jednak nie wszystko - łuszczyca głowy jest chorobą zapalną autoimmunologiczną, bowiem
w procesie jej patogenezy istotną rolę spełnia układ odpornościowy. U chorego następuje aktywacja limfocytów T oraz cytokin prozapalnych, co świadczy o toczącym się w organizmie procesie zapalnym.
Trzeba jednak pamiętać, że
wśród przyczyn łuszczycy skóry głowy wymienia się także czynniki środowiskowe - silny stres psychiczny, infekcje wirusowe i bakteryjne, zaburzenia hormonalne, nadużywanie alkoholu, urazy skórne, ciąża, spożywanie ostrych przypraw czy przyjmowanie niektórych leków.
Łuszczyca skóry głowy - proces powstawania zmian
Za powstawanie łuszczycy odpowiedzialny jest
nieprawidłowy proces rogowacenia naskórka. Komórki skóry żyją około 28 dni i w tym czasie przesuwają się z jej najgłębszych warstw stopniowo ku powierzchni. Powoli podlegają procesowi rogowacenia, stając się komórkami naskórka. Martwy naskórek natomiast naturalnie, równomiernie się ściera.
W łuszczycy proces usuwania obumarłych komórek naskórka jest zaburzony - przyspieszone podziały komórek naskórka sprawiają, że
zbyt wcześnie migrują one na powierzchnię skóry, czego skutkiem jest ich nawarstwianie się i powstawanie grudek.
Jakie są objawy łuszczycy?
Objawy łuszczycy skóry głowy mogą być różne, ponieważ sama choroba występuje w kilku odmianach. Najczęściej jednak w przebiegu łuszczycy występują
zmiany skórne pod postacią pokrytych srebrzystymi łuskami ognisk zapalnych, dobrze odgraniczonych od reszty skóry. Zwykle te wybrzuszone plamy są suche i powodują wyjątkowo uciążliwy świąd. Czasami, w zależności od postaci łuszczycy, chory odczuwa wzmożone wypadanie włosów.
Zmiany zwykle obecne są na czole, karku i za uszami. Istotne jest natomiast to, że choć dotykają owłosionej skóry głowy, to jednak
czasami przekraczają linię włosów i naciekają także na skórę nieowłosioną, jednak nie dalej jak na 0,5 - 1 cm. W niektórych przypadkach obserwuje się zmiany łuszczycowe także na kolanach, łokciach i dłoniach.
Charakterystycznym objawem łuszczycy głowy są okresy zaostrzenia objawów, po których następuje czas remisji.
Czy łuszczycą można się zarazić?
Łuszczycą skóry głowy nie da się zarazić - ta choroba skóry nie ma podłoża bakteryjnego, wirusowego ani grzybiczego,
nie jest chorobą zakaźną. Brak więc jakichkolwiek podstaw do obaw.
Rozpoznanie łuszczycy
Choroba ta daje, jak widzimy, dość niespecyficzne objawy, łatwe do pomylenia z innymi chorobami. Łuszczyca głowy
może zostać zdiagnozowana, kiedy wykluczone zostaną inne choroby skóry głowy - grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy toczeń rumieniowaty.
Leczenie łuszczycy skóry głowy
Proces leczenia łuszczycy skóry głowy ma na celu:
- ograniczenie stanu zapalnego toczącego się w skórze głowy poprzez przerwanie nieprawidłowego procesu rogowacenia w obrębie naskórka,
- usunięcie łuski i poprawę wyglądu skóry,
- przywrócenie skórze optymalnego poziomu nawilżenia.
W leczeniu łuszczycy skóry głowy stosuje się leki czy preparaty złuszczające, zawierające na przykład
kwas salicylowy, siarkę lub mocznik. Kiedy łuska zostanie usunięta, można podać niesterydowe leki przeciwzapalne, które pozwalają zlikwidować stan zapalny, oraz preparaty hamujące nadmierne podziały komórkowe w naskórku.
Leczenie łuszczycy głowy jest jednak wyłącznie objawowe - stosowanie preparatów, które wymieniliśmy wyżej, nie wyleczy jej całkowicie.
Kosmetyki przydatne w łagodzeniu dolegliwości łuszczycowych
Pielęgnacja skóry głowy jest w łuszczycy niezwykle ważna.
Łuszczyca może się zaostrzać w przypadku stosowania zbyt agresywnych metod pielęgnacyjnych. Należy więc zwrócić uwagę nie tylko na jakość i skład stosowanych preparatów do mycia skóry głowy i włosów, ale także na samą technikę pielęgnacji.
Mycie włosów powinno polegać na bardzo delikatnym oczyszczeniu skóry opuszkami palców - nie wolno jej zbyt mocno pocierać i na siłę usuwać zalegającej łuski.
Szczotka powinna być wykonana z miękkiego, naturalnego włosia. Włosie plastikowe lub grzebień mogą nie tylko pobudzać skórę głowy do rogowacenia, ale także powodować jej przekrwienie i krwawienie.
W codziennej pielęgnacji warto stosować złuszczający płyn i odżywczą emulsję stworzone na bazie łagodnych składników.
Łuszczyca - naturalne sposoby
Łuszczycę głowy możemy próbować łagodzić także domowymi sposobami, ale uwaga!
Mogą być one jednak jedynie dodatkiem do kuracji zapisanej przez lekarza specjalistę i nigdy nie wolno zastępować nimi zarekomendowanych przez niego farmaceutyków.
Jednym z preparatów, których stosowanie można polecić, jest
dziegieć brzozowy - ta gęsta, lepka jak smoła ciecz, ma właściwości ograniczające rogowacenie naskórka. Poza tym łagodzi podrażnienia i uczucie swędzenia, przyspiesza regenerację skóry i działa antyseptycznie, a więc zapobiega nadkażeniom uszkodzonej skóry.
Dobrym uzupełnieniem kuracji gdzie również
olej z nasion czarnej porzeczki. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe, ma więc właściwości przeciwzapalne, łagodzące i odżywcze. Poza tym łatwo się rozprowadza, a więc nie ma ryzyka, że w czasie aplikacji skóra głowy ulegnie niepotrzebnemu podrażnieniu.
Także
olej ze słodkich migdałów może okazać się pomocny w walce z łuszczycą. Wystarczy nałożyć go na skórę głowy i bardzo delikatnie wmasować. Przyspieszy on usuwanie martwych komórek naskórka oraz regenerację skóry. Jest bardzo delikatny i ma przyjemną, płynną konsystencję.
Co na utratę włosów?
Choć łuszczyca skóry dość rzadko powoduje wypadanie włosów, to jednak część osób dotkniętych nią zauważa
wyraźne ubytki na owłosionej skórze głowy. Czasami przyczyną wypadania włosów jest po prostu związane ze świądem drapanie skóry. Jedynym sposobem na problem utraty włosów jest niestety leczenie samej choroby oraz zapobieganie jej zaostrzeniom.
Jak zapobiegać nasileniu objawów?
Łuszczyca skóry jest chorobą przewlekłą, której wyeliminować się nie da. Można natomiast zapobiegać nasileniu się jej objawów poprzez:
- staranną, regularną i delikatną pielęgnację właściwymi kosmetykami,
- unikanie stresu,
- unikanie niektórych leków mogących nasilać objawy łuszczycy,
- stosowanie diety - zaprzestanie spożywania alkoholu, pikantnych przypraw i słodyczy,
- rzucenie palenia,
- unikanie infekcji.
Łuszczyca jest chorobą bardzo uciążliwą i może prowadzić do obniżenia komfortu życia i utraty samoakceptacji. Przy odpowiednim trybie życia i stosowaniu specjalistycznych kuracji można jednak ograniczyć jej przykre skutki i cieszyć się pełnią życia.