Kaszel alergiczny występuje zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych w każdym wieku. Dotyka też coraz większą część społeczeństwa. Jest dolegliwością wyjątkowo męczącą, ma charakter napadowy, zwykle jest suchy i duszący, prowadzi do przesuszenia i przekrwienia śluzówki gardła, utrudnia także normalne funkcjonowanie.
Jak rozpoznać kaszel alergiczny? Jak odróżnić go od przeziębienia czy zapalenia krtani? Jak łagodzić jego objawy i wreszcie - czy da się go całkowicie pozbyć?Czym jest i skąd się bierze kaszel alergiczny?
Zwykle suchy kaszel należy do najczęstszych objawów alergii wziewnej wywoływanej przez alergeny znajdujące się w powietrzu.
Do alergenów tych należą między innymi:
- pyłki roślin - traw i drzew,
- roztocza kurzu domowego,
- sierść zwierząt,
- zarodniki pleśni.
Kaszel jest objawem alergii -
sam w sobie nie jest chorobą. Jego występowanie oznacza, iż organizm próbuje usunąć alergen w odpowiedzi na występujące pod jego wpływem reakcje alergiczne.
Warto jednak pamiętać, że
kaszel alergiczny może towarzyszyć także alergii kontaktowej oraz pokarmowej - zwykle jednak występują wówczas także inne objawy, na przykład pokrzywka czy wysypka skórna.
Inne objawy alergii
Objawy kaszlu alergicznego łatwo pomylić można z innymi stanami zapalnymi, zwłaszcza jeśli nie występują wraz z nim inne dolegliwości. Kaszel o podłożu alergicznym to
najczęściej kaszel suchy, któremu tylko czasami towarzyszy odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Jego istotną cechą jest natomiast długi czas jego trwania.
Wraz z kaszlem alergicznym zwykle pojawiają się także inne symptomy toczącego się w organizmie stanu zapalnego.
Najczęściej są to:
zapalenie spojówek, łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa, wodnisty katar, uczucie niedrożności nosa, uczucie duszności, a nawet skurcz oskrzeli. Ale bywa i tak, że kaszel jest jedynym objawem uczulenia.
Jak odróżnić kaszel alergiczny od infekcji układu oddechowego?
W początkowej fazie nie jest wcale prostym zadaniem odróżnienie infekcji dróg oddechowych od kaszlu alergicznego.
Kaszel alergiczny ma jednak kilka cech, dzięki którym możemy przypuszczać, że to właśnie z nim mamy do czynienia:
- czas trwania - przewlekły kaszel trwający tygodniami jest typowym objawem alergii,
- kaszel alergiczny najczęściej pojawia się przy zmianach temperatury otoczenia, na przykład w chwili wejścia do ciepłego pomieszczenia,
- charakter kaszlu - w przypadku alergii kaszel jest suchy, męczący i napadowy. Czasem nasila się nocą,
- brak innych objawów infekcji, do których należą podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni, gęsty katar o kolorze żółtym lub zielonym, itp.
Zawsze przy długotrwałym kaszlu
należy zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta alergie wziewne, wszelkie wątpliwości pomoże rozwiać wykonanie testów.
Leczenie kaszlu alergicznego
Normalne codzienne funkcjonowanie nie jest możliwe, gdy kaszel pojawia się nagle kilkanaście razy dziennie, dokucza nam nieżyt nosa i świąd oczu.
Leczenie należy podjąć jak najszybciej, bowiem reakcja alergiczna jest nie tylko uciążliwa, ale też w pewnych okolicznościach może stać się nawet niebezpieczna - ewoluować w inne postacie alergii lub astmę oskrzelową.
Farmakoterapia
W leczeniu alergii wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe, a także glikokortykosteroidy. Leki antyhistaminowe to
farmaceutyki zawierające dwuchlorowodorek cetyryzyny, desloratadynę, lewocetyryzynę i wiele innych. Zwykle działają poprzez hamowanie wiązania się histaminy z określonym receptorem, co blokuje samą reakcję alergiczną.
Leki na alergię dostępne są w m.in. postaci tradycyjnych tabletek (np.
Zyrtec UCB czy
Allegra) czy ulegających rozpadowi w jamie ustnej.
W sprzedaży, także w naszej aptece internetowej,
dostępnych jest wiele leków pomagających złagodzić kaszel alergiczny, a nawet całkowicie go wyeliminować. Oferujemy szereg leków dostępnych zarówno na receptę, jak i bez niej. Leki dla osób dorosłych i starszych dzieci występują w postaci tabletek, natomiast młodszym dzieciom podaje się dostosowane do ich wieku i masy ciała dawki leków w płynie.
W naszej aptece, poza tabletkami i syropami służącymi leczeniu różnych alergii, znajdą Państwo także
szeroką gamę produktów łagodzących skutki kaszlu alergicznego i nieżytu nosa - nawilżające i oczyszczające spraye do udrożniania nosa, pastylki ziołowe uśmierzające ból gardła czy krople do oczu.
Łagodzenie objawów domowymi sposobami
Lekarze, poza farmaceutykami, zalecają również dodatkowe środki, mające łagodzić kaszel alergiczny. Warto się do nich stosować, gdyż są
proste i skuteczne. Należą do nich:
- unikanie alergenu - zwykle oczywiście nie da się go całkowicie wyeliminować. O ile jesteśmy w stanie unikać kontaktu ze zwierzętami, o tyle od pyłków czy zarodników pleśni nie da się całkowicie odciąć. To, co możemy więc zrobić, to zakup oczyszczacza powietrza do domu i noszenie maseczki na zewnątrz. Przy alergii na roztocza kurzu należy zwrócić szczególną uwagę na częste odkurzanie i wietrzenie pomieszczeń. Warto też usunąć z domu wszelkie "łapacze" kurzu - dywany i zasłony - a pościel zamienić na antyalergiczną i codziennie wietrzyć ją przed położeniem się do łóżka;
- płukanie nosa i gardła - to pozwoli na mechaniczne usunięcie alergenów obecnych w jamie ustnej i nosie. Częste płukanie rzeczywiście skutecznie łagodzi objawy, a dodatkowo utrzymuje dobry poziom nawilżenia śluzówek;
- nawilżanie powietrza - podobnie jak płukanie, nawilżanie powietrza pomaga utrzymać w dobrym stanie śluzówki nosa i jamy ustnej. Stanowią one pierwszą barierę przed wnikaniem alergenów i patogenów wywołujących inne choroby układu oddechowego, a ich przesuszenie sprzyja infekcjom i rozwojowi alergii.
Należy pamiętać, że wyżej wymienione sposoby są jedynie uzupełnieniem farmakoterapii -
w żadnym przypadku pacjentowi nie wolno zaniechać przyjmowania leków przepisanych przez lekarza.
Kaszel alergiczny - objawy u dziecka
Kaszel alergiczny niestety zdarza się już kilkuletnim dzieciom, a poradnie alergologiczne pękają w szwach. Najmłodsi są szczególnie narażeni na alergie ze względu na dopiero rozwijające się u nich bariery układu odpornościowego, a
sytuację pogarsza dodatkowo kiepski stan powietrza w polskich miastach. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że przy odpowiednim leczeniu mali pacjenci bardzo szybko odczuwają ulgę.
W przypadku pojawienia się u dziecka kaszlu rodzice zwykle podejrzewają chorobę wirusową - zapalenie krtani, gardła czy przeziębienie. Jeśli jednak maluch nie ma podwyższonej ciepłoty ciała, a objawy trwają długo, nasilają się wieczorem i powodują wybudzanie się ze snu - należy
zasięgnąć porady lekarza pediatry i wdrożyć zalecone przez niego leczenie farmakologiczne oraz domowe sposoby opisane powyżej. Jedynie w niektórych przypadkach konieczne okazuje się tak zwane odczulanie.
Alergie nie są nowym problemem w historii ludzkości - liczba alergików podwaja się co każde 15-20 lat i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się odwrócić. Na szczęście medycyna dobrze sobie radzi z leczeniem kaszlu alergicznego. Kluczowym warunkiem powodzenia terapii jest jednak odpowiedni dobór leku i dawki oraz regularne przyjmowanie przepisanych farmaceutyków.