Wskazania do stosowania preparatu: wymioty, choroba lokomocyjna, zaburzenia błędnika, choroba Meniere?a, stany uczuleniowe, niektóre postacie migreny, stany skurczowe jelit; także w zapobieganiu wymiotom pooperacyjnym i w przyg
Skład:
1 tabl. zawiera 0,05 g dimenhydrynatu.
Działanie:
Lek o silnym działaniu przeciwwymiotnym. Działa depresyjnie na odruchy błędnikowe i ośrodek wymiotny. Ponadto wywiera działanie przeciwhistaminowe i spazmolityczne. Wywiera depresyjny wpływ na OUN.
Wskazania:
Wymioty, choroba lokomocyjna, zaburzenia błędnika, choroba Meniere?a, stany uczuleniowe, niektóre postacie migreny, stany skurczowe jelit; także w zapobieganiu wymiotom pooperacyjnym i w przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych.
Przeciwwskazania:
Ciąża, laktacja, nadwrażliwość na lek, dzieci do 5 r.ż., padaczka, jaskra, ostra porfiria, ostre dermatozy wysiękowe i pęcherzowe.
Działania niepożądane:
Zmęczenie, ospałość, senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, niekiedy skórne reakcje uczuleniowe.
Interakcje:
Osłabia działanie kortykosteroidów, doustnych leków przeciwzakrze-powych, fenytoiny, guanetydyny; nasila działanie epinefryny i norepinefryny na układ sercowo - naczyniowy; w skojarzeniu z lekami przeciwbólowymi, psychotropowymi, rezerpiną, skopolaminą nasila się działanie uspokajające oraz ryzyko osłabienia wzroku (także ze związkami bizmutu); z tiorydazyną - działanie przeciwcholinergiczne (zawroty głowy, dezorientacja). Nie stosować łącznie z lekami ototoksycznymi, nasercowymi, neuroleptykami, ataraktykami.
Dawkowanie:
Tabletki:
Dorośli doustnie zapobiegawczo 0,05 g na 30 min przed podróżą lub narkozą (dawkę można podawać 3-4 razy na 24 h, ale nie częściej niż co 4 h); leczniczo 0,05 g 3-4 razy na 24 h.
Dzieci w zależności od wieku 0,025-0,1 g 2 razy dziennie.