Ashwagandha znana jest również jako indyjski żeń-szeń bądź witania ospała (withania somnifera). Od tysięcy lat jest to surowiec stosowany w medycynie ajurwedyjskiej. Substancja ta jest często wykorzystywana w terapii wielu dolegliwości, a jej naturalne właściwości wyciszające sprawiają, że osoby zmagające się ze stresem sięgają po ten suplement diety. To nie wszystko! Żeń-szeń doceniają także osoby chcące pobudzić libido, bądź złagodzić pierwsze objawy menopauzy.
Co to jest ashwagandha?
Ashwagandha uznawana jest za roślinę adaptogenną, co oznacza, że ma wpływ na układ nerwowy, dzięki czemu przynosi ulgę w walce ze stresem. Substancje znajdujące się w tej roślinie usprawniają funkcjonowanie organizmu. Najcenniejszą częścią roślin są liście i korzeń, z uwagi na fakt, że to właśnie w nich umiejscowionych jest najwięcej substancji dobroczynnych. Ashwagandha ma pomóc nieco zredukować zmęczenie i stres, zawarte w niej ekstrakty postrzegane są jako pomocne, jeśli chodzi o koncentrację.
Witania ospała - na co stosować?
Mówi się, że żeń-szeń indyjski przede wszystkim pomaga w niwelowaniu stanów lękowych i napięć. Witanolidy zawarte w ashwagandzie mają przyczynić się do wsparcia układu odpornościowego. Substancja ta korzystnie wpływa na podniesienie libido, o czym możemy dowiedzieć się z wielu relacji osób, korzystających z tego suplementu diety. Produktowi temu przypisywana jest także regulacja poziomu cukru we krwi oraz moczu, ma mieć wpływ także na obniżenie poziomu cholesterolu.
Za właściwości lecznicze rośliny uznawane jest również działanie ukierunkowane na wspomaganie pracy mózgu. Często zażywana jest także przed snem w celu osiągnięcia wyciszenia.
Ashwagandha - co znajdziemy w składzie suplementów?
Suplementy diety zawierają w swoim składzie m.in. ekstrakt z ashwagandhy, witanolidy, substancje glazurujące, sole magnezowe kwasów tłuszczowych. W przypadku stosowania leków, należy pamiętać, aby konsultować z lekarzem suplementację innymi preparatami. Ashwagandhę w kapsułkach można stosować, ale tylko i wyłącznie według zaleceń producenta, które dostępne są na ulotce produktu. Kapsułki ashwagandhy łatwo rozpuszczają się w żołądku, uwalniając w ten sposób działanie preparatu.
Czy są jakieś efekty uboczne?
Według opinii przyjmujących ten suplement, withania somnifera może być stosowana przez większość osób i zazwyczaj nie przyczynia się do powstawania działań niepożądanych. Ashwagandhy nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz te, karmiące piersią. Ponieważ według wielu opinii ashwagandha polecana jest w celu wyciszenia, to osoby zmagające z depresją i stanami lękowymi, powinny skonsultować chęć zażywania z lekarzem prowadzącym. Ashwagandha, mimo że może według wielu źródeł wspomagać wyciszenie i uspokojenie, to trzeba pamiętać, że kluczem do zdrowia fizycznego i psychicznego jest przestrzeganie zróżnicowanej diety i zdrowy tryb życia.
Zapraszamy do zapoznania się z produktami!Zwiń opis