Preparat łączy w sobie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe działanie paracetamolu oraz nasenne i sedatywne działanie difenhydraminy. Mechanizm działania paracetamolu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Zapobiega to tworzeniu się prostaglandyn w o.u.n., czego efektem jest podwyższenie progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1 h, T0,5 wynosi 2-4 h. Czas działania przeciwbólowego określa się na 4-6 h, a przeciwgorączkowego na 6-8 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. Difenhydramina jest nieselektywnym antagonistą receptorów H1 (I generacja). Hamuje wodnisty wyciek z błony śluzowej nosa, świąd, kichanie i łzawienie oczu. Łatwo przenika przez barierę krew - mózg i oddziałuje na receptory serotoninowe i H1 w o.u.n. ułatwiając zasypianie. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1-2 h, T0,5 wynosi 4-8 h. Działanie utrzymuje się przez 4-6 h. W 50% metabolizowana jest w wątrobie.
Wskazania:
bóle różnego pochodzenia z towarzyszącą bezsennością w tym: ból głowy, bóle kostno-stawowe, mięśni, zębów, menstruacyjne, nerwobóle, bóle związane z przeziębieniem i grypą. Trudności w zasypianiu spowodowane bólem.
Przeciwwskazania:
nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Wirusowe zapalenie wątroby. Stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu. Dzieci poniżej 13 r.ż.
Środki ostrożności:
stosowanie preparatu przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek, astmą oskrzelową, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, padaczką, przerostem gruczołu krokowego, nadczynnością tarczycy, jaskrą, zwężeniem odźwiernika oraz u osób w podeszłym wieku.
Ciąża i okres karmienia piersią:
preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Interakcje:
nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Może dojść do nasilenia działania leków przeciwzakrzepowych (warfaryna, pochodne kumaryny), leków działających depresyjnie na o.u.n. (nasenne, anksjolityki, opioidowe przeciwbólowe). Preparat może nasilać działanie i zwiększać toksyczność leków neuroleptycznych (haloperidol i inne pochodne butyrofenonu), przeciwdepresyjnych (fluoksetyna, paroksetyna, tripierścieniowe leki przeciwdepresyjne), przeciwdrgawkowych (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital), rifampicyny.
Dawkowanie:
orośli i dzieci powyżej 13 r.ż.: 1-2 tabl. 30 min. przed snem.
Skład:
1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu i 25 mg chlorowodorku difenhydraminy
Producent:
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa